Ogólnie o stomatologii - coś o implantach

Ogólnie o stomatologii - coś o implantach czyli Implanty zębowe Bytom rurgiem i nie prowadzi operacji na otwartym sercu, to jednak z jakiegoś powodu ludzie często wolą omijać gabinet dentystyczny, jeśli tylko nie widzą absolutnej konieczności, by się w nim znaleźć. Ten

Dodane: 12-11-2020 00:56
Ogólnie o stomatologii  - coś o implantach

Ten dziwny lęk u większości ludzi

Implanty zębowe Bytom

Stomatolog to ten z lekarzy, który nie cieszy się szczególną sympatią sporej części społeczeństwa. Choć, obiektywnie rzecz biorąc, nie jest on chirurgiem i nie prowadzi operacji na otwartym sercu, to jednak z jakiegoś powodu ludzie często wolą omijać gabinet dentystyczny, jeśli tylko nie widzą absolutnej konieczności, by się w nim znaleźć. Ten dziwny lęk, u większości ludzi, bierze się z niezbyt pozytywnych doświadczeń, jakie były ich udziałem, gdy jako dzieci czy młodzież musieli usiąść w fotelu, a dentysta "grzebał" im w ustach. Już sam tan opis nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? I takie właśnie obrazy przywołują w pamięci osoby, które omijają gabinet dentystyczny na kilometr - miejsce to kojarzy im się z nieprzyjemnymi chwilami, do których najczęściej po prostu nie chcą wracać, jeśli nie muszą. Trudno jest przekonać taką osobę, że wiele się zmieniło od tamtego czasu i dzisiaj wizyty u dentysty są znacznie mniej stresujące. Choć jest to prawda, uparta osoba nie będzie w stanie w to uwierzyć, a wręcz jeszcze bardziej będzie chciała postawić na swoim i unikać będzie dentysty jak ognia.

Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak

Implanty zębowe Bytom

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.

Niestety tylko teoretycznie jest to oczywistością

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).

Każdy szczegół może być źródłem ważnych

Nie istnieje jeden idealny gabinet dentystyczny, który okazałby się przyjaznym miejscem dla wszystkich pacjentów. Oczekiwania ludzi są różne. Dla niektórych najważniejsze okażą się kompetencje i doświadczenie lekarza, podczas gdy inni większą uwagę zwrócą na sam wygląd gabinetu oraz to, czy wydaje się on im przyjazny. Warto więc posłuchać samego siebie i na tej podstawie wybrać odpowiednią klinikę. Czasami nawet pozytywne opinie znalezione w Internecie nie są wyznacznikiem wysokiej jakości - czy to gabinetu, czy samego lekarza.

Na znalezienie tego dobrego gabinetu na pewno warto poświęcić więcej czasu. Mało komu uda się natrafić na świetną placówkę już przy pierwszym podejściu. A dobry dentysta to nie tylko profesjonalista w swoim fachu, ale też i człowiek o odpowiednim stosunku do pacjenta, który potrafi zminimalizować lęk przed zabiegiem i zadziałać niczym tabletka uspokajająca. Warto zwracać uwagę na tego rodzaju cechy. Należy patrzeć nawet na to, w jaki sposób stomatolog przeprowadza wywiad czy standardową rozmowę z pacjentem. Każdy szczegół może być źródłem ważnych informacji, które pomogą w wyborze świetnego gabinetu.