
y gabinet stomatologiczny oferuje endodoncję mikroskopową, co pozwala na zwiększoną precyzję przy przeprowadzanym leczeniu kanałowym. Samo leczenie kanałowe, zwane inaczej leczeniem endodontycznym, polega na usunięciu zainfekowanej przez próchnicę tkanki, następnie na wyczyszczeniu kanałów i uzupełnieniu ich odpowiednim materiałem. Wykorzystanie mikroskopu przy leczeniu kanałowym pozwala na znacznie dokładniejsze i bardziej precyzyjne wyczyszczenie kanałów zęba, co przekłada się bezpośrednio na trwałość i skuteczność leczenia. Korzystanie z różnego rodzaju nowoczesnych technologii jest coraz częściej spotykane w stomatologii. Dentysta dysponujący odpowiednim sprzętem może podjąć się leczenia nawet bardzo skomplikowanych infekcji próchniczych bez konieczności ekstrakcji zęba.
Regularne wizyty kontrolne u dentysty
Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługę przeprowadzania wizyt kontrolnych, podczas których dentysta informuje pacjenta o tym, w jakim stanie znajduje się jego uzębienie. Warto jest chodzić na regularne wizyty u dentysty, ponieważ pozwala to na jak najszybsze wykrycie zmian próchniczych. W stomatologii, jak w wielu innych dziedzinach medycyny, prawdą jest przekonanie, że im szybciej wykryje się zmianę chorobową, tym łatwiej będzie ją wyleczyć. Drobne ubytki powstałe na skutek próchnicy nie są trudne do wyleczenia, ponieważ wystarczy wtedy zastosowanie odpowiedniego wypełnienia. W sytuacji, gdy zainfekowane zostają głębiej położone tkanki zęba konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. Chodzenie na regularne wizyty kontrolne do dentysty może przynieść wiele korzyści. Im szybciej wykryta próchnica, tym łatwiej będzie ją wyleczyć za pomocą mniej inwazyjnych metod. Dentysta przeprowadzający wizytę kontrolną dokładnie obserwuje jamę ustną pacjenta i informuje go o ewentualnej konieczności leczenia.
Zabieg usunięcia zęba
Ekstrakcja zęba to innymi słowy jego usunięcie, które następuje przy niemożności wyleczenia zęba zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. Zabieg usunięcia zęba jest zaliczany do stomatologii chirurgicznej. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej, więc usunięcie zęba jest jednym z zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalizacji. Zabieg ekstrakcji zęba musi być przeprowadzony w całkowicie sterylnych warunkach, żeby zapobiec wdaniu się w ranę infekcji. Usunięcie zęba jest zabiegiem wykonywanym w dwóch sytuacjach, a mianowicie wtedy, gdy ząb nie nadaje się do leczenia zachowawczego oraz wtedy, gdy ząb mógłby zniwelować leczenie ortodontyczne. Najczęściej usuwanymi chirurgicznie zębami są ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, ponieważ często posiadają zbyt mało miejsca, żeby właściwie wyrosnąć. Dentysta zajmujący się ekstrakcją zęba wykonuje zabieg pod znieczuleniem i w sposób jak najszybszy i jak najbardziej precyzyjny, żeby oszczędzić pacjentowi bólu oraz różnych powikłań.
Leczenie ortodontyczne
Ortodoncja jest jedną z obszerniejszych specjalizacji stomatologicznych, a centrum jej zainteresowań stanowi profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Zadaniem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie właściwego kształtu zgryzu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przeprowadzanie leczenia ortodontycznego nie dotyczy więc tylko dzieci i młodzieży, ponieważ dorośli także mogą skorzystać z aparatu ortodontycznego w celu skorygowania zgryzu. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym jest często nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne najczęściej jest przeprowadzane za pomocą specjalnego aparatu wykonywanego dla indywidualnego klienta. Aparaty ortodontyczne mogą być stałe, czyli takie, których nie można wyjąć, lub wkładane na jakiś czas. Ortodoncja poza przywróceniem odpowiednich warunków zgryzu posiada także cele estetyczne, ponieważ pozwala wyrównać zęby w jamie ustnej. Gabinet stomatologiczny specjalizujący się w świadczeniu usług z zakresu ortodoncji bywa nazywany gabinetem ortodontycznym.